HCM094T4,HCM109T4,HCM120T4
DANFOSS
| Disponibilitate: | |
|---|---|
| Cantitate: | |
Seria HCM include trei modele: HCM094T4, HCM109T4 și HCM120T4 . Acestea sunt compresoare R22 pentru aer condiționat la temperatură înaltă și răcire pentru procese special concepute pentru aplicații comerciale de mare capacitate de la 7,8 până la 10 CP din seria H Danfoss. În comparație cu seria HLM, seria HCM are o deplasare mai mare și o capacitate mai mare de răcire cu o singură unitate, acoperind 23,06 kW până la 29,13 kW . Este potrivit pentru sistemele comerciale de aer condiționat centralizat, răcire industrială și sisteme de răcire de precizie pentru centre de date care necesită o concentrație mai mare de răcire. Toate cele trei modele au aceeași platformă de carcasă, cu dimensiuni de instalare unificate și interfețe standardizate, facilitând iterația designului unității și înlocuirea post-vânzare.
Dimensiunea caracteristicii |
Descriere |
|---|---|
Marca |
Danfoss |
Tip de tehnologie |
Scroll ermetic flexibil, viteză fixă |
Gama de putere |
7,8 CP – 10 CP |
Interval de deplasare |
126 – 162,4 cm³/rev |
Agent frigorific |
R22 |
Lubrifiant |
Ulei alchilbenzen (160 ABM) |
Alimentare electrică |
3φ, 380-415V/50Hz, 460V/60Hz |
Poziționarea de bază |
R22 de înaltă capacitate la temperatură înaltă, putere de bază pentru curent alternativ central comercial |
Model |
Deplasare (cm³/rev) |
HP nominală |
Capacitate de răcire (W) |
Capacitate de răcire (Btu/h) |
Putere de intrare (kW) |
POLIŢIST |
EER |
Încărcare cu ulei (L) |
Greutate netă (kg) |
Curentul rotorului blocat (A) |
RLA (A) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
HCM094T4 |
126.0 |
7.8 |
23.060 |
78.670 |
6.80 |
3.39 |
11.6 |
2.66 |
44 |
95 |
13.5 |
HCM109T4 |
148.79 |
9.1 |
26.690 |
91.070 |
7.77 |
3.43 |
11.7 |
2.66 |
44 |
110 |
16.0 |
HCM120T4 |
162.4 |
10.0 |
29.130 |
99.390 |
8.51 |
3.42 |
11.7 |
2.66 |
44 |
140 |
19.2 |
Notă : Datele de mai sus reprezintă valori nominale sub 50 Hz și condiții de funcționare R22. Întreaga serie are un diametru exterior de 184 mm , lățime de 232 mm , înălțime totală de 545 mm , interfață țeavă de aspirație de 1 1/8 inch , interfață țeavă de refulare de 7/8 inch , folosind conexiuni brazate ODF . Presiunea maximă de lucru pe partea înaltă este de 31,1 bar , pe partea joasă 26,2 bar . Viteza este de 2900 rpm la 50 Hz și 3500 rpm la 60 Hz.
Seria HCM adoptă structura de scroll flexibilă ermetică a Danfoss . Plăcile de rulare fixe și orbitale sunt prelucrate cu precizie pentru a asigura un spațiu de plasare stabil și o pierdere redusă de compresie. Compresorul are un încorporat protector de suprasarcină , care deconectează automat circuitul motorului în condiții anormale de funcționare. Este încărcat cu ulei de alchilbenzen (160ABM) , cu o încărcătură de ulei de 2,66 L , asortat în mod natural cu agent frigorific R22. Carcasa folosește un proces de turnare de înaltă rezistență , cu un diametru exterior de 184 mm, ceea ce o face compactă. Interfețele adoptă un design standardizat de lipire ODF , facilitând conexiunile conductelor.
1. Acoperire cu o singură unitate de mare capacitate, reducând complexitatea sistemului. HCM094T4 oferă o capacitate de răcire pentru o singură unitate de 23.060 W , în timp ce HCM120T4 atinge 29.130 W. În sistemele de 7,8–10 CP, o singură unitate HCM poate înlocui o configurație paralelă a două compresoare mai mici, reducând îmbinările lipite, conexiunile electrice și punctele potențiale de scurgere, simplificând astfel proiectarea conductelor și a sistemului de control electric.
2. Eficiență energetică ridicată, funcționare economică. Toate cele trei modele ating un COP de 3,39–3,43 și un EER de 11,6–11,7 Btu/h/W . HCM109T4 se mândrește cu cel mai mare COP de 3,43 din serie, ceea ce înseamnă că fiecare 1 kW de energie electrică consumată produce 3,43 kW de răcire. În comparație cu compresoarele tradiționale cu piston, îmbunătățirea eficienței energetice este semnificativă, menținând controlabile costurile electrice pe termen lung.
3. Protecții multiple încorporate, fiabilitate ridicată. Întreaga serie vine standard cu un protector de suprasarcină încorporat , coordonat cu interfețe de protecție la nivel de sistem de înaltă/joasă presiune (necesită interblocarea comutatorului de presiune extern). Se oprește automat în condiții anormale, cum ar fi supraîncălzirea, supraîncărcarea și presiunea anormală înaltă/joasă, reducând riscurile de ardere a compresorului și de blocare a arborelui.
4. Carcasă unificată, instalare ușoară. Toate cele trei modele au același diametru exterior de 184 mm, lățime de 232 mm, înălțime totală de 545 mm și greutate netă de 44 kg , cu poziții consistente de bază de montare și interfață de conducte. Structura unificată din cadrul seriei și piesele standardizate facilitează iterația unității, selecția și întreținerea post-vânzare.
Pentru producătorii de echipamente și integratorii de inginerie , seria HCM, cu puterea sa de răcire cu o singură unitate de 23–29 kW, ajută la simplificarea designului unității, la reducerea numărului de compresoare și a complexității conductelor și la reducerea costurilor de asamblare și a riscurilor potențiale de scurgeri. Dimensiunile unificate ale carcasei și standardele de interfață permit unei singure unități exterioare să acopere trei niveluri de capacitate de răcire de la 7,8 CP la 10 CP, reducând costurile de cercetare și dezvoltare și de testare. Pentru utilizatorii finali , eficiența energetică ridicată a COP 3.39–3.43 și sistemul de protecție încorporat înseamnă costuri controlabile ale energiei electrice de operare și riscuri de întreținere reduse, făcându-l potrivit pentru scenarii comerciale cu cerințe ridicate de funcționare continuă.
✅ Centrale comerciale de aer condiționat, unități de răcire cu aer
✅ Sisteme frigorifice la temperatura constanta pentru supermarketuri, hoteluri si cladiri de birouri
✅ Răcirea proceselor industriale, echipamente frigorifice pentru păstrarea în stare proaspătă la scară medie spre mare
✅ Pompe de căldură comerciale, echipamente de aer condiționat cu temperatură și umiditate constantă
✅ Sisteme de răcire de precizie pentru centre de date și stații de bază de comunicații
Î1: Cum să alegi între seria HCM și seria HLM?
Seria HCM are o deplasare de 126–162,4 cm³/rev și o capacitate de răcire de 23,06–29,13 kW, potrivită pentru sisteme centralizate de mare capacitate de 7,8–10 CP. Seria HLM are o deplasare de 93,1–110,9 cm³/rev și o capacitate de răcire de 16,88–19,89 kW, potrivită pentru sistemele comerciale ușoare de 5,7–6,8 CP. Dimensiunile carcasei celor două serii sunt diferite; HCM are o conductă de aspirație de 1 1/8' și o conductă de refulare de 7/8', în timp ce HLM are o conductă de aspirație de 7/8' și o conductă de refulare de 1/2'. Ele nu sunt direct interschimbabile . Selecția trebuie să corespundă cererii de răcire și specificațiilor de conducte.
Î2: Se poate folosi seria HCM pentru aplicații de congelare la temperatură joasă?
Seria HCM este o platformă dedicată pentru aer condiționat la temperatură înaltă . Intervalul său de temperatură de evaporare este potrivit pentru aer condiționat și răcire proces; nu este recomandat pentru congelare la temperaturi joase (de exemplu, sub -20°C). Dacă este necesar un compresor de congelare la temperatură joasă, vă rugăm să selectați seria Danfoss MT/MTZ sau seria LLZ.
Î3: Cum se potrivesc parametrii electrici ai seriei HCM?
Curentul cu rotor blocat (LRA) pentru cele trei modele este de 95 A, 110 A și, respectiv, 140 A, cu Amperajul de sarcină nominal (RLA) de 13,5 A, 16,0 A și 19,2 A. În timpul selecției, asigurați-vă că capacitatea liniilor de alimentare, contactoarelor și comutatoarelor de protecție îndeplinește cerințele de declanșare a LRA.
Î4: Care este intervalul de întreținere pentru compresoarele din seria HCM?
În condiții normale de funcționare, se recomandă verificarea acidității și umidității uleiului frigorific la fiecare 10.000 de ore de funcționare și înlocuirea uleiului frigorific și a filtrului de ulei (dacă sunt configurate în sistem) la fiecare 20.000 ore sau 3 ani . Dacă sistemul se confruntă cu alarme frecvente de înaltă/joasă presiune sau retur anormal de ulei, intervalul de inspecție trebuie scurtat.
Î5: Ce ar trebui remarcat atunci când alegeți între versiunile de 50Hz și 60Hz?
Un singur model este compatibil cu de 50 Hz și 60 Hz . sursele de alimentare cu frecvență duală Viteza este de 2900 rpm la 50 Hz și 3500 rpm la 60 Hz, cu capacitatea de răcire variind în funcție de viteză. În timpul selecției, parametrii de răcire trebuie verificați în funcție de frecvența de putere a pieței țintă; tabelul de selecție de 50 Hz nu trebuie aplicat direct pe piețele de 60 Hz.
Ai nevoie de un compresor; avem nevoie de un partener pe termen lung. Întreaga serie HCM este păstrată în stoc obișnuit, cu prețuri pe niveluri pentru achiziții în vrac. Prima cooperare să înceapă cu o unitate și vom trata fiecare unitate ulterioară așa cum facem pentru clienții noștri de lungă durată. Bine ați venit să vă întrebați.